O rasie

Ragdoll jest stosunkowo młodą rasą, która powstała w wyniku skrzyżowania kotów kilku różnych ras: burmano –podobnej, perskiej i syjamskiej. Co ciekawe protoplastką ragdolli była nierasowa, półdziko żyjąca kotka o imieniu Josephine. Historia rasy ma swój początek w Stanach Zjednoczonych i sięga lat 60-tych ubiegłego wieku1. Do Polski pierwsza para kotów rasy ragdoll została sprowadzona w 2001 roku2. Ragdoll to duży, raczej masywny kot. Kotki w wieku dojrzałym osiągają wagę 4- 6 kg , a kocury 7- 10 kg. Pełną dojrzałość ragdolle osiągają w wieku 3-4 lat. Cechą charakteryzującą ragdolla jest całkowite zwiotczenie mięśni zwierzęcia, w chwili, kiedy bierze się je na ręce.Te piękne zwierzęta odznaczają się dużą inteligencją i zrównoważonym, wyjątkowo łagodnym charakterem. Uważne i delikatne pozostają nawet wtedy, kiedy się rozdokazują. Średnio aktywne. Spokojne i cierpliwe, a zarazem ciekawskie, chętnie uczestniczą w codziennych zajęciach domowników. Z natury ufne, bardzo mocno przywiązują się do człowieka.

Ann Baker i Josephine

Standard RAG

Ogólnie Duży kot o mocnym, muskularnym ciele. Uwagi Kotki zazwyczaj są mniejsze od kocurów. Okres dojrzewania jest długi.
Głowa Średniej wielkości w kształcie szerokiego klina z płaskim szczytem czaszki między uszami. Nos lekko wgłębiony na wysokości stopu. Policzki dobrze rozwinięte, lekko zaokrąglone. Kufa średniej długości z dobrze rozwinięta i mocna brodą. Uszy średniej wielkości, otwarte u nasady, zaokrąglone na końcach, osadzone nisko na czaszce, lekko nachylone ku przodowi. Oczy duże i owalne o kolorze niebieskim. Zewnętrzny kącik oka powinien znajdować się na poziomie zewnętrznej krawędzi nasady ucha.
Szyja Krótka i mocna.
Korpus Długi i muskularny o średnio mocnym kośćcu. Klatce piersiowej obszernej, dobrze rozwiniętej. Ciężki i muskularny. Dorosłe kocury są szerokie w ramionach.
Uwagi Kotki zazwyczaj są mniejsze od kocurów. Okres dojrzewania jest długi.
Wady Wady Wąska głowa. Nos, stop o rzymskim profilu. Uszy duże, albo małe ostro zakończone. Migdałowy kształt oczu. Cienka i długa szyja. Korpus o wąskiej klatce piersiowej w typie cobby. Kończyny krótkie. Brak pędzelków między paluszkami. Ogon krótki, tępo zakończony. Krótkie futro (poza sezonem). Wady dyskwalifikacyjne Oczy o kolorze innym niż niebieski.

 

Standard FIFE - Kot, Kwiecień 2006, s. 30.

 

 


1Osobą, która zainicjowała hodowlę kotów tej rasy była Ann Baker, mieszkająca w Riverside w Kaliforni. Kolejnymi pasjonatami tej rasy stali się Laura i Danny Deytonowie.
2Kocura Siambalirags Jantar i kotkę Siambalirags Czeko do hodowli Koci Szarm*PL sprowadziła pani Zofia Jankowska.